I 2009 sa fylkesmannen nei til Coop-utbygging i Myrdalsveien. Nå prøver kjøpesenterkjeden igjen. I samarbeid med flere andre aktører planlegger de boliger og næringsbygg i sentrum av bydelen.
Denne gangen har Coop Norge Eiendom AS og Coop Hordaland BA slått seg sammen med Finansgruppen Eiendom AS og Profier AS. Sammen har tiltakshaverne utarbeidet en reguleringsplan for området i Myrdalsveien. De har nå planlagt å bygge 40 000 m2 handelsareal, 8000 m2 kontorareal og 660 boliger på tomten. Førsteprioritet er å bygge Coop obs, og forventet byggestart er allerede vinteren 2010/2011. Totalt sett innebærer prosjektet en investering på 2 milliarder kroner.
Reguleringsplanen legges ut til offentlig høring før sommeren, og skal etter planen til 2. gangs behandling til høsten. Coop vil starte byggingen til vinteren igjen, og regner med å kunne åpne obs-butikken rundt årsskiftet 2012/2013.
– Nå håper vi at fylkesmannen er med oss denne gangen, avslutter Øystein Kahrs.
Les hele artikkelen i papirutgaven av Åsane Tidende.