– Snøen har lagt lenge, og det har gitt oss betydelige utfordringer, medgir direktør Ove Foldnes i Samferdselsetaten.
Etter kulderekord og tre måneder med snø kan man trygt slå fast at denne vinteren har vært langt fra normal. Vi må faktisk helt tilbake til 1918 for å finne en bergensvinter med tilsvarende snømengder.
450 Åsane-veier
– Vi er nødt til å dimensjonere vår beredskap etter en normal vinter, forteller Foldnes.
– Alt annet er å kaste bort offentlige midler. Derfor har vi valgt å prioriterte fremkommelighet til skoler, gangveier og fremkommelighet for busser, utrykningskjøretøyer og bossbiler.
Åsane har totalt 186 km med vanlig kjørevei og rundt 25 km med gang og sykkelvei. Bak disse tallene skjuler det seg til sammen 450 korte og lange veistrekninger. I tillegg kommer alle fortauene.
– Fremkommeligheten for brøytebilene har vært vanskelig, og enkelte steder har vi vært nødt til å bruke mye tid og penger på å kjøre vekk større snømengder.
Fortausbrøyting
Flere lesere har ringt Åsane Tidende og klaget på manglende brøyting av fortauer. Foldnes har forståelse for dette, men mener at det ikke er helt riktig. Fortauer blir brøytet der det er mulig å få til.
– Logistikkmessig er vi nødt til å brøyte veibanen først, og kaste snøen opp på fortauene, forklarer han.
– Utfordringen etterpå blir da tredelt. Fortauet må være bredt nok for brøyting, ellers kommer vi ikke til. Det må heller ikke stå parkerte biler langs fortauet. Dessuten må fortauet ha plass til både snømengdene og fotgjengere, siden vi ikke har kapasitet til å kjøre vekk all snøen.
Peder varmestein
I kampen mellom å la snømengdene ligge i veibanen eller på fortauet er det da klart hva valget blir. Veibanen må prioriteres, fortauene stiller i andre rekke.
– Vinteren må vel snart være over nå?
– Vi har passert Peder varmestein, som etter den gamle primstaven var 22. februar, smiler han.
– Fra den dagen skulle snøen begynne å smelte nedenfra. Men i år ligger det en meter med tele under snøen, så den kan nok bli liggende en god stund ennå.
Les hele saken i vår papirutgave!